Ako nakupovať bez zbytočného odpadu?

Ak ste sa rozhodli, žiť trochu ekologickejšie, určite začnete prehodnocovať svoje návyky. Jedným z nich je určite aj nakupovanie. Je to prvý krok k tomu produkovať menej odpadu. Poznáte tú klasiku, každá položka v nákupe v jednom igelitovom vrecku z ktorého Vaše ovocie a zeleninu vyberiete hneď po príchode domov.


Ako nakupovať bez zbytočného odpadu?


V supermarketoch (a iných obchodoch)


Možností je viacej. Začneme s tými najjednoduchšími. Ovocie a zeleninu nemusíte vždy vkladať do vrecka. Napríklad také banány, citrusy, melóny, koreňová zelenina majú svoje vlastné obaly, ktoré nekonzumujeme. Preto je zbytočné ich vkladať do plastového vrecka. Ak ich kupujete viac a nechcete aby sa Vám rozkotúľali v košíku vyrobte si vrecko zo záclony, alebo inej priedušnej látky. Ak neviete ako, môžete si kúpiť aj jedno od nás, ktoré je ušité v chránených dielňach. Vo veľa obchodoch už majú aj na váhe možnosť zvoliť si, že máte svoje vlastné vrecko. Nezaplatíte tak navyše ani cent.

Vrecko-na-ovocie-a-zeleninu
Ak nakupujete pečivo tiež použite namiesto jednorazového vrecka opakovateľné. Napríklad ľanové sú vynikajúce aj vďaka ich antibakteriálnym vlastnostiam. Pečivo Vám navyše zbytočne nezvlhne. Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo o skladovaní v ľanových vreckách prečítajte si náš článok.

Nakupujte vo veľkom

Ak nakupujete v supermarketoch kupujte vždy väčšie balenia. Ušetríte tým obalový materiál a v konečnom dôsledku aj svoju peňaženku. Určite, ale pred nákupom zvážte, či spotrebujete toto veľké balenie. Zmyslom Zero waste, je spotrebovať menej a nie viac vyhadzovať.

Farmárske trhy, mäsiarstva

Určite niekde vo Vašom okolí sú farmárske trhy, kde si môžete kúpiť čerstvé ovocie a zeleninu. Nemusíte tak kupovať nič v plaste a navyše podporíte aj lokálnych farmárov, ktorí pestujú kvalitné ovocie a zeleninu. (Tu si tiež zoberte svoje vlastné vrecká)
Ak jete mäso určite navštívte lokálneho mäsiara. Tu Vám síce mäso väčšinou zabalia tiež do plastu (dôvodom je hygiena), ale je ho určite menej ako v plastových kontajneroch v supermarketoch. O kvalite sa tu asi tiež nemusíme baviť.

Vrecko-na-zeleninu

 

Bezobalové obchody


Vyskúšali ste už nejaký? V bezobalových obchodoch môžete nakúpiť základné potraviny naozaj bez obalu. Jediné čo potrebujete je niečo do čoho si nakúpite. Môžu to byť zaváraninové poháre, kontajnery na jedlo, vlastné vrecká... Nemusíte tak nakupovať do zásoby, ale iba to čo naozaj spotrebujete.


Ak musíte nakúpiť v obale tak v akom?

Pri plaste vždy pozerajte, či je možné ho recyklovať. (čísla 1 až 6 je možné recyklovať 7 nie) Papier, kov a sklo sa recyklujú viac, čiže sú vhodnejšie. No najmä pri kove a skle sa spotrebuje viac energie a pri prevoze viac paliva. Vždy si preto pred vyhodením obalu rozmyslite, či ho ešte niekde nemôžete použiť.


Na záver si skúste spomenúť ako nakupovali naši predkovia a či pri nákupe mali nejaké plastové vrecká a obaly. Nie všetko čo sme robili v minulosti, musíme dnes ignorovať. Naši predkovia veľa krát žili Zero waste a ani o tom nevedeli. To, že máte vlastnú tašku, vrecko, či sklenenú nádobu na potraviny neznamená že ste hipster s tekvicovým laté v ruke. Znamená to, že aj Vy chcete znížiť vlastnú spotrebu odpadu a dať príklad aj svojim blízkym a deťom. Tým tiež zlepšíte svet okolo nás.