Ak rozmýšľate nad ekológiou určite Vás pri znižovaní odpadu napadne vymeniť plastovú zubnú kefku za bambusovú. Ako hlavný benefit sa uvádza, že je vyrobená z bambusu a preto je šetrnejšia pre životné prostredie. Ale je to naozaj jej výhoda?
Návrat ku koreňom
Prvé prírodné kefky sa objavili už pred 5000 rokmi, túto kefku zo Salvadory perzskej môžete vyskúšať ako vynikajúci a zdravý doplnok k čisteniu zubov aj dnes. Nájsť ju tiež môžete na našom e-shope. Cca od 14. storočia sa objavili drevené kefky so zvieracími štetinami. Zlom nastal v tridsiatych rokoch, keď sa na trhu objavili prvé plastové kefky. Tie chránia naše zuby, ale škodia životnému prostrediu. Preto sa v dnešnej dobe znova vraciame k bambusovým kefkám, ktoré vyčistia naše zuby aj životné prostredie.
Je bambusová kefka naozaj tak super ako sa na prvý pohľad zdá? Tu je pár plusov a mínusov.
Bambusová kefka: Plusy
Veľkou výhodou bambusu je jeho rýchla obnoviteľnosť. Ďalšia výhoda je, že bambus počas svojho života vyprodukuje viac kyslíku ako stromy. Je odolný, nepotrebuje pesticídy ani iné chemikálie na podporu rastu. Tiež na život nepotrebuje veľa vody. Dokáže rásť až 1 meter za deň. Aaa nemusíte sa báť, že pandy nebudú mať čo žrať. :) Odroda (Moso bamboo) z ktorej sa kefky a väčšina bambusových produktov vyrába pandám nešmakuje a preto ju nežerú.
Takže v porovnaní zdrojov ropa vs. bambus, je bambus jednoznačným víťazom.
Bežné plastové kefky sa väčšinou ťažko recyklujú. Pretože aj po odstránení hlavice so štetinami sú ich rúčky tvorené zmesou plastu, gumy atď. Ak sa aj recyklovať dajú, tento spôsob je energeticky náročný. Množstvo recyklátu je stále väčší ako množstvo, ktoré dokážeme spracovať.
Keďže sa bambusové kefky dajú kompostovať, likvidácia tohto odpadu sa dostáva na úplne iný level. Ak sa bambusové kefky dostanú do spaľovne, tiež nespôsobujú veľké problémy, pretože je to organický materiál, čiže jeho spaľovaním sa zachová uhlíková neutralita. (Množstvo uhlíka vyprodukovaného počas spaľovania sa neutralizuje množstvom vytvoreného kyslíka počas rastu)
Bambusová kefka: Mínusy
Bambus je určite udržateľnejší materiál ako plast, no aj pri jeho pestovaní môže nastať problém ak sa nepestuje udržateľne. Preto treba dávať pozor odkiaľ kefky kupujete. Naši výrobcovia sa nám zaručili, že bambus pestovaný v Číne, je pestovaný udržateľne.
Ďalším problémom sú štetiny. Tie sú väčšinou vyrábané z nylonu. Takže, ak Vám nejaký predajca bude tvrdiť, že jeho kefky sú 100% kompostovateľné, väčšinou zavádza. :) Jediná alternatíva sú štetiny zo zvieracích chlpov, ktoré na našom trhu nájdete ťažko. Pri ich použití sa tiež objavuje etická otázka zvierat.
Ďalším problémom bambusových kefiek je, že akokoľvek je bambus udržateľnou alternatívou stále je jednorazový. Po 3 mesiacoch je potrebné kefku vymeniť. Problém nastáva pri skládkovaní. Tento spôsob “spracovania” odpadu je najhorší preto by ste sa mu mali vyhnúť ako len dokážete.
Bambusových kefiek sa viete zbaviť aj šetrne, ako na to sme zhrnuli do troch bodov (ten prvý je ideálny):
- Štetinky vytrhajte pinzetou a dajte do komunálneho odpadu, bambusovú časť kompostujte
- Hlavicu kefky odlomte / odrežte da dajte do komunálneho odpadu, bambusovú časť do kompostu
- Kefky vyhoďte do komunálneho odpadu - tomuto spôsobu sa skúste vyhnúť.
Na jednorazové použitie bambusových kefiek sme hľadali riešenie a dodávateľa. Tu sme našli bambusové kefky s vymeniteľnou hlavicou. Toto je zatiaľ najlepšie riešenie, ktoré Vám pomôže znížiť množstvo jednorazového odpadu z kefiek.
Zaobstarať si teda bambusovú kefku?
Odpoveď je jasná, určite áno. Asi tým nezachránite klimatickú krízu, ale môžete takto inšpirovať, seba, svojich blízkych, deti a tak docieliť to, že bambusovou kefkou Váš proces k životu bez zbytočného odpadu začne. Aj jednotlivec totiž dokáže ovplyvniť nie len seba, ale aj svoje okolie. Tak môžete odštartovať reťazovú reakciu.